The Flittermouse Club / The Hanging-technigues of the FMC

ru | en | cz


The Hanging-technigues

According to FMC standards.


full position | compromise position | spiderman | monkey position | position X-treme


The full hanging technigue

The full hanging position - peppe is hanging down from the top horizontal grab bar by his legs, having his body leisurely suspended. The hands can be also just freely suspended or crossed on peppe's chest. His head should be slightly under head level of sitting passengers. The peppe's back are turned to the window, because peppe wants to fully enjoy the sight of the reversed faces. The ride in this position fully correspond to the most strict FMC standards and is considered to be rightdown.

The compromise hanging position

The compromise hanging position - correspond in every respect to clean (full) hanging position, but the peppe can hold by his hand too. Namely by direct-grasp (between knees) or cross-grasp (outside knees). The compromise hang down position does not fully correspond to FMC standards and is not a full-value hanging technigue, but it suffice (as a minimum) for FMC entering purposes.

common Spiderman

Hang down a lá Spiderman - peppe uses one hand and one leg to hang down. We distinguish between:

  • common Spiderman, when peppe uses his left hand and left leg (or right hand and right leg) and
  • obligue Spiderman, when peppe uses crucifix method (RIGHTxLEFT, resp.)
obligue Spiderman

Závěsná technika Spidermana je považována za náročnější než je závěs v kompromisní pozici, avšak neodpovídá plně standardům KLM a proto se singly ve spidermanovy nezapošítávají na účet.

The monkey hanging position

The monkey hanging position - technika visu za ruku, v horším případě za obě ruce. Přenes tělesné váhy na zem či lavičku je nepřípustný. Pozice je zcela nevyhovující, co se standardů KLM týká, a dokonce nelze být ani považována za pozici netopíří, neboť úhel pohledu na svět v této pozici se nelyší od úhlu pohledu běžných pasažérů. Opička tedy nepostačuje ani pro vstup do klubu.

X-treme - technika využívající závěsu pouze za jednu nohu. Tato pozice je pravděpodobně pouze teoretická, do současnosti se ještě nikdy nepodařilo uskutečnit X-treme singl. Jedná se o výzvu pro mladé pokolení, nicméně jde o výzvu skutečně extrémní. Věc kolem eventuelního započtení X-treme singlu na účet stále není dořešena vede se o ni živá debata. V zásadě je spor veden o to, zda X-treme singl započítávát jako (1) 5 singlů, či jako (2) fulhauz. technika X-treme zůstává zatím jen na papíře Umírněná pozice, zastávající názor, že X-treme singl je obtížností shodný s (3) rudochem přes 3 stanice nemá v současnosti mnoho zastánců a nehraje proto v tomto sporu zásadnější roli, stejně jako (4) snaha vytvořit paralelní stupnici pro postupy na vyšší hodnosti v linii samotných X-treme singlů.