Trupky na cestách : Tuva a Chakasie (2006)

Home > Cestopisy > Tuva a Chakasie (2006)


Přejít na hlavní text této stránky (přeskočit menu).


Tuva a Chakasie 2006

Co to, že jsme se TAM teda vydali,
+ ediční poznámky.


Kdy jsme se do Tuvy vydali?

  • - 5.5.2004 ze Sankt Petěrburgu,
  • 18.5.2004 jsme byli zpět v Pitěru.

Kdo se do Tuvy tentokrát tedy vydal?

  • Zuza a
  • Jeník.

Do Tuvy jsme se vydali z Petrohradu takže zde bohužel nenajdete informace o dopravě ČR - RF, ale to dnes není žadný problém (několikrat tydně jezdí pravidelné vlaky Praha-Moskva s jedním vagonem do Petrohradu). Proč zrovna Tuva? Nejvíc jsem vždy chtěl vidět Altaj, hlavně dole kolem Běluchy. Nicméně věci se v Petrohradě vyvrbily způsobem, že nam na cestu na Sibiř zůstaly POUZE dva týdny. A zdalo se nam, že Tuva je lépe a rychleji dosažitelna, než Altaj. Vzhledem k tomu, že cesta vlakem Petrohrad - Abakan zabere čtyři dny, čímž nam z oněch dvou týdnů zůstal vlastně jen jeden týden na místě, byla i tak otazka, ma-li to vůbec cenu. Rozhodli jsme se to vzít jako kratou ochutnavku pro příště a na cestu se nakonec vydali.

Naším hlavním cílem byla Tuva, tam však železnice nevede. Tudíž je nutné nejprve dojet vlakem do Abakanu (hlavní město republiky Chakasie) a od tam potom pokračovat dal na jih po silnci.

Proč lidé do Tuvy obvykle jezdí? Nejvetším lakadlem Tuvy jsou šamani. Popravdě jsem to vůbec netušil, myslel jsem, že Tuvinci jsou buddhisté. Samanismus a buddhismus tu však vesele fungují jeden vedle druhého.

Jinak, pokud se do Tuvy vydate přes Petrohrad a zbude vam ve meste trochu casu, tak vam vřele doporučuji zajít si do Ruského etnografického muzea, ve kterém jsou etnografické sbíry narodů bývalého SSSR. Trochu se tu navnadíte a rozhodně to stojí za to. Nejsou tu takové davy a muzeum ani není přehnaně velké (teda na ruské poměry), takže odejdete než vas to začne nudit. Muzeum najdete na ul. inženěrskaja 4/1, je to v centru kousek nad Něvským, otevřeno od 10 rano do 6 večer (lístky prodvají jen do pěti) a poslední patek v měsíci mají zavřeno.

Ještě je třeba dodat, že tato stranka vznila až v říjnu 2004. Od navštěvy Tuvy mezitím uplynulo několik měsíců a ma pamět není dokonala. Lístky od vlaků a podobně jsem kupodivu ještě našel takže, ceny jsou obvyle přesně nebo uvadím, že jde jen o odhad (v případě, že už si nevzpomínam a nemam žadny doklad)

Zpět nahoru