Trupky na cestách : Rumunsko (2001)

Home > Cestopisy > Rumunsko (2001)


Přejít na hlavní text této stránky (přeskočit menu).


"Cože? Do Rumunska, woe?"

Co to, že jsme se TAM teda vydali,
+ ediční poznámky.


Kdy jsme se do Rumunska vydali?

  • 24.7.2001 z Brna,
  • 11.8.2001 zpět v Brně (+/- jeden den).

A kdo to tam teda šolichal?

  • Pekyšé (alias Pekin) a
  • Jeník (alias Mosba).

Zcela poprvé mě myšlenka na Rumunsko napadla, když jsem v létě 1999 projížděl vlakem do Bulharska přes Karpaty. Vrcholky hor s kamennými kříži, trhance mraku halící části hor atd. atd. Opravdu to na mě zapůsobilo, i když jsem vše sledoval pouze z vlaku. Následující prázdniny jsem však přizabil v Brně nudnou brigádou v kině a z cestování nic nebylo. Myšlenka na Rumunsko ale nezapadla. Další rok jsem už podobně promarnit nehodlal. Na cestu jsme se původně chtěli vydat tři, ale Plošťa si hned z počátku nebyl jistý kvůli práci a nakonec také nejel. Ale Pekin zůstal. Cinkající problém nakonec příliš nepálil ... vlezli jsme se do pěti tisíc zlaťáčků (čistého - utraceno na cestě + za cestu + nakoupeno doma). Na tři týdny to jaksi taksi není zase tak moc. A mohlo to být o dost méně. Ani zdaleka jsme nežili na doraz. Spíše, čas od času, pod obraz.

Původně jsme chtěli napsat podrobný cestopis popisující naše potloukání se po severovýchodním Rumunsku v létě 2001. A to se vším všudy, přesně tak, jak jsme sami na vlastní kůži tamní pohodu i sračky prožívali. Na přilepšenou jsme pak chtěli dokázat náš přehled a všeobjímající zkušenosti několika praktickými radami, jenž by při troše dobré vůle snad někomu i mohli k něčemu být (něco se mění, něco zůstává). Ale jednak se mi s tím fakt nechce dělat, a pak - Rumunsko se docela hodně dostalo do kurzu, takže není žádný problém na internetu potřebné info najít. Tudíž: pokud toužíte po praktických informacích, tak jste tu špatně. Tady jich totiž moc nenaberete. Stačí nabrat některý vyhledavač a zadat kýženou otázku... jako třá např. Rumunsko... Nebo se proklikat k Rumunsku nejakým seznamem, např. Centrumem.

Od původního předsevzetí jsem tedy po zralé úvaze ustoupil a do é-podoby přepsal něco, co by se snad dalo nazvat notýskem z cest. Ten se neustále mučil v kapse mých kalhot, takže často schytal hned první dojmy z čerstvých zážitků. Někdy také sloužil jako ventil tlaků, které se mezi náma dvěma čas od času pnuly. Některé pasáže jsou tedy věnovány stejné situaci, jenže jednou jde o realný popis prožité situace a podruhé o zmutovanou podobu skutečnosti, jak ji vnímal psychotický mozek soudruha Pekóše. Ty části, které psal Pekin, jsem při přepisování raději uvedl tímhlenc způsobem (kurzívou), by třá náhodou nedošlo k nepříjemné mejlce. Kromě toho jsem při přepisování "deníku" občas do textu vstoupil. Jde o místa, která dle mého názoru potřebovala z nejrůznějších důvodu trochu "dopovysvětlit". Text komentářů je odlišen od textu deníku přesně tímto způsobem.

Zápisky se svým tématickým obsahem v různých částech "deníku" docela liší. To vyplývá z celkem přirozené skutečnosti, že během cesty se člověku trochu (nebo spíš výrazně) mění priority. Prostě mu najednou připadnou jako důležité ty věci, které si doma může dovolit s nosánkem nahoru (eventuelně stranou) přehlížet.

Co se týče místních jmen a názvů, jsem si vědom, že jim občas dávám pěkný kapky, ale mám za to, že pro účely těchto stránek bohatě postačuje, když jde poznat, co mám vlastně na mysli. Opět zde platí, že lenost je silnější než já (asi by to nebyl zase tak velký problém, správné názvy dohledat... )

Zpět nahoru