Trupky na cestách : Petrohrad (2004/6)Orientace v Petěrburgu

Orientace po městě: je velice jednoduchá - na širokých a rovných prospektech není lehké se ztratit. Základní otázka vždy zní - 'kde je řeka?'. Pokud víte, kde je řeka a ve které části města se přibližně nacházíte, není problém se orientovat.

Řeka Něva se ve své deltě větví do několika ramen a dělí tak Petrohrad na několik ostrovů a městských částí. Dvě největší ramena (Velká a Malá Něva) se oddělují v místě, kde na jížním břehu Něvy stojí Zimní palác (1) (Ermitáž). Malá a Velká Něva obtékají Vasiljevskij ostrov (červená) a na jeho západní straně ústí do Finského zálivu. Na východním cípu Vasiljevského ostrova, zvaném Strelka (3), se nachází některé z nejstarších budov v Petrohradu, jako např. čelní budova Petrohradské státní univerzity (5) (některé její koleje jsou nadruhé straně ostrova).

Centrum petrogradu leží pod Zimním palácem a Admiralitou (4), tedy na jižním břehu Něvy. Z jižní strany je potom historické centrum Petěrburgu obemknuto říčkou zvanou Fontánka (bílá). V této části Petrohradu se nachází Něvský prospekt (12), Sadová ulice (11), Mariínské divadlo a většina památek, mnoho kafé-barů a restaurací, obchodů atd.

Severní strana Petrohradu má tři hlavní části: Vasiljevský ostrov (červená) na západě, Petrohradskou stranu (žlutá) uprostřed, což je také ostrov - na jihu je od něj uzkým ramenem oddělen Zaječí ostrov (zelená) s Petropavlovskou pevností (g), a Vyborgskou stranu (modrá) na východě, rozkládající se na severním břehu Něvy.

Mapy Petrohradu

Orientační mapka centra Petěrburgu (120 kb).

Totéž v mnohem lepší kvalitě (260 kb).

Mapa centra Petrohradu s popisky (hostely, kavárny, divadla, muzea...).

On-line mapa Petrohradu.


Zpět nahoru