Trupky na cestách : Petrohrad (2004/6)Vasiljevskij ostrov

Zde je velmi zevrubný popis Vasiljevského ostrova, kde bývají ubytování studenti, kteří příjíždějí na stáž na SPBgU z ČR.

Orientace na Vasiljevském ostrově

Na ostrov vedou 4 mosty. Dva z jižního břehu Něvy: Palácový most od Ermitáže a most Lieutnandta Schmidta od Mariínského divadla, a dva z Petrohradské strany: Birževoj most od Petropavlovské pevnosti a Tučkovův most od Petrovského stadionu. Od Strelky (východní špička Vasiljevského ostrova) se k západu přes celý ostrov paralelně táhnou tři prospekty - Velký (nejblíže Něvě), Střední a Malý (nejdále od Něvy). Na západě tyto prospekty kolmo protíná Naličnaja ulica, vedoucí až k stanici metra Primorskaja (v severní části ostrova).

Severo-západní část ostrova již vlastně není Vasiljevský ostrov, nýbrž Ostrov děkabristů. Odděleny jsou od sebe uzounkým kanálem.

Mezi Vasiljeostrovskou stanicí metra na středním pr. a Andrejevskou katedrálou na velkém prospektu je krátká promenáda.

Strelka

Strelka je východní cíp ostrova. Od Zimního paláce sem vede přes Něvu Palácový most (Dvorcovyj most). Poblíž se nachází stará burza, v níž je dnes námořní muzeum (Birževaja plošad 4). Kousek na jih od Burzy je velké zoologické muzeum (Universitetskaja nab. 1/3). Další budova na levo (západ) je muzeum antropologie a etnografie (Universitetskaja nab. 3, vchod je za rohem) - nejstarší ve městě, zal. 1714 - předmětem výstavy jsou 'mimosvazové' národy.

Sankt Petěrburgská státní univerzita (SPBU)

Sankt Petěrburgská státní univerzita se nachází kousek západně od Antropologického muzea na liniji Mendělejevskaja 2. Na jejím začátku je socha Lomonosova. Hlavní budova univerzity se táhne od Něvy do vnitrozemí ostrova. Dříve zde měl Petr I. svá 'ministerstva'. Okolo hlavní budovy je rozmístěna většina fakult univerzity.

Zpět nahoru

Koleje SPBU

Koleje (obšežitije) se nachází na ul. Ševčenko jsou zde dvě budovy. Obšežitije No.5 a No.4. Čtverka je novější a dražší (kamarád se statusem 'stažór, mežvuz' zde platil cca. 2,200 rublů za měsíc). Pětka je starší a lacinější (se statusem 'stažór, goslin' jsem zde platil 150 rublů za měsíc). Další koleje SPBU (No. 1., 2. a 3.) jsou na ul. Korablestrojitělej uplně na konci Ostrova (finského zálivu). Ševčenko 25/2, obšežitie 5, 199406 Sankt-Peterburg

Baňja #57

Na konci Velkého pr., na ul. Gavanskaja 5 je baňja. Otevřeno středa až neděle od 8:00 do 22:00. Středy, pátky, neděle otevřeno pro muže, čtvrtky a soboty pro ženy. Platí se 35 rublů za 2 hodiny, ale nikdo Vás při odchodu nekontroluje, takže se dá zůstat tak dlouho, jak je ctěná libost. Baňja Lux zde stojí 120 rublů na hodinu. Věniky se prodávají u vchodu na kase (v zimě stál 40 rublů).

Mapa bání v Petrohradě

Další muzea

Muzeum ruské Akademie umění (Universitetskaja nab. 17) je ještě dále na západ od univerzity. Kdysi zde prý žili a byli vychováváni chlapci od 5 do 15 let - snahou bylo vytvořit nového člověka - člověka uměleckého. Nakonec zde opravdu vyrostli někteří ruští umělci. Muzeum ponorky D-2 (Škiperskyj protok 10) jedna z prvních dieselových ponorek SSSR, která údajně fungovala 1931-56. Ponorskou Vás provede průvodce. Geologické muzeum (Srednyj pr. 74) - hromada šutrů, řeklo by se + velikánská mapa SSSR sestavená z drahého kamení.

Zpět nahoru

Stanice metra

Vasiljeostrovskaja st. na Srednom pr. (předposlední st. na 3. linii) a Primorskaja st. na ul. Naličnaja (poslední st. na 3. linii), což už je ale de facto ostrov Děkabristov. Na Primorské je povinnost dát si několik Chičinů v kiosku hned před východem z metra. Jsou sice trochu mastné, ale moc dobré. Mají tu s masem (15 ru), bramborami (12 ru) a sýrem (12 ru) - doporučuji všechny a najednou!

Obchody a rynky

Na Primorské jsou dva relativně velké obchody s potravinami - samoobsluhy (Pjaťoročka a Kopjejka). Najít běžný pultový obchod s potravinami (produkty) není problém, jsou na každém rohu. Na Velkém prospektu naproti Andrejevské katedrály je Andrejevský rynek a za křižovatkou Středního prospektu a Naličnou ulicí je Škiperský rynek. Na ryncích je k dostání hlavně jídlo, ale také boty, nějaké nádobí, oblečení a občas knížky či hudba. Tyto dva rynky však nejsou zrovna rozsáhlé.

Na promenádě u st. metra Vasiljeostrovská je obchůdek Ochota i rybalka, kde lze pořídit náčiníčko na zimní rybalku na Něvě (jen je pak potřeba vypujčit si u nějakého rybáře vrták do ledu).

Na ul. Švečenko je mezi křižovatkou se Střední a s Velkým pr. pobočka Domu knihy - velkého obchodu s knihami na Něvském prospektu. Na deváté linii je kousek od velkého prospektu (směrem ke Střednímu pr.) obchod se starými knihami (antikvariát). Na 1. linii mezi Velkým a Středním pr. je docela dobrý obchůdek Humanitní kniha.

Plus

Kousek od Primorské se nachází dva hřbitovy (větší pravoslavný a menší luteránský). Pokud procházíte podél říčky, která je oděluje (zároveň také dělí ostrov Děkabristov a Vasiljevský), uvidíte zde svérázně sovětskou památku k uctění zamřelých (podle mě jsou zbraně jako památníky na hřbitovech docela perverzní) - jakésy čtyři tmavě zelené, železné, obludné 'jakobyrakety', které mi ze všeho nejvíce připomínaly katuše.


Zpět nahoru