Trupky na cestách : Petrohrad (2004/6)My privykli

Čili koření Petrohradských ulic, ale vlastně vůbec sakumprdum celého Ruska.


  • Mnoha velkým obchodům (i jiným místům s velkým 'průtokem' lidí) slouží jako vchod a zároveň i východ polovina dveří se dvěmi křídly (a to obvykle dvou za sebou). Chvilku se jimi dere proud lidí z obchodu ven, chvilku dovnitř. Druhá polovina dveří je z nějakého důvodu zamčena, stejně jako další dveře, jenž jsou obvykle jen několik metrů vedle. Pokud jste se během dne ještě nikde nerozčílili, tak to hravě zvládnete v momentě, kdy se při pokusu proniknout do samoobsluhy s potravinami srazíte ve dveřích s dravou bábuškou. Ani jeden necouvne (člověku tu brzy otrne, jinak by se nikam nedostal - doslovně i obrazně), takže se oba dva musíte vyprostit několikera trhnutími boky ve svém směru - pěkně levá, pravá, levá, pravá ... Není od věcí si na chvilku stoupnout opodál a pozorovat lidi v této naprosto zbytečné tlačenici.
  • Několikrát jsem v zimě zahlédl velké vozidlo, rozprašující po prospektech na silnici sůl. Kamenné hrudky soli létaly z rychle se otáčejícího kotouče přibližně 30 cm nad vozovkou. Kolem jedoucí auta usměrňovala tyto hrudky svými kapotami na silnici a bránila tak chodce před přímým zásahem (solící auto jelo vždy ve středních pruzích vozovky). Zvuk, který se přitom nesl od kapot zasažených aut jasně hovořil pro klempíře nebo alespoň přelakování.
  • Počet prodavaček v menších obchůdcích je nepochopitelně vysoký (později to už tak nejpříjde). V jednom malinkém papírnictví v uličce vedle Něvského jsem jednou napočítal sedm prodavaček a jednoho hlídače. Dvě, nanejvýš snad tři prodavačky (a to každá s 10x nalakovanými nehty za směnu), by rozhodně na tento obchůdek s přehledem postačily.
  • Odtoky (roury) pro vodu z okapů končí u zdí budov kousek nad chodníkem. V chodníku však v tom místě není obvyklý kanálek pro odtok vody do kanálu na silnici, takže se voda doširoka rozlévá po chodníku. Když pak příjde sliný mráz tak se na chodnících v těchto místech tvoří několikametrové skluzavky (pokud zrovna sněží, tak jsou navíc šikovně zamaskované sněhem). A když se cyklus oteplení (voda se rozleje pod okapem po chodníku) a mrazu (voda na chodníku zamrzne) několikrát zopakuje, tak led na chodnících dokáže být vysoký i 10cm a více. O více exponované chodníky je však zpravidla postaráno.

Zpět nahoru