Trupky na cestách : Petrohrad (2004/6)
Základní info

Názvy města: Sankt Petěrburg (1703-1914, od 1991)
Petrohrad (1914-1924)
Leningrad (1924-1991)
Den založení Petrohradu: 16.(27.) května 1703
Poloha Petrohradu: Severovýchodní Evropa (severozápadní Rusko), východní pobřeží Finského zálivu, ústí řeky Něvy.
Časová zóna: +3 hodiny od Anglie, tzn. +2 hodiny pro střední Evropu.
Populace: 4,2 mil. v roce 2000.
Jazyk: Můžete to zkusit anglicky. Hodně štěstí ...
Řeka: Něva. Řeka Něva vytéká z Ladožského jezera a teče do Finského zálivu. Petrohrad leží na ostrovech Něvské delty.
Nejvýznamější památky: Ermitáž (největší expozice se nachází v Zimním paláci),
Mariínské a Baletní divadlo,
Carský palác a zahrady v Petěrhofu (v létě funguje lodní doprava od Palácového mostu u Zimního paláce).
Petropavlovská pevnost (zde věznili mnoho známých osobností, než byli odesláni na Sibiř).
Komunikační uzly: Letiště Pulkovo II. (mezin.) a I. (dom.), jezdí sem maršrutky a autobusy přímo z centra (Sennaja Plošaď), jinak se jezdí metrem na st. Moskovskaja odkud kazdou chvíli jezdí autobus.
Přístav na východě Vasiljevského ostrova (nejlépe je dojet metrem až na st. Primorskaja a pak maršrutkou dolu po Naličnoj Ul.)
V Petrohradě je také XY velkých nádraží. Vlaky (vagóny) z Prahy přijíždějí na Vitebské nádraží, směr Moskva - Moskevské nádraží (na Něvském prospektu), na sever (Solovky, Archangelsk) z Ladožského nádraží a do Finska z Finského nádraží.

Zpět nahoru

Petrohrad - Leningrad- nebo jak?

Úplně první pojmenování Sankt Pieter Burk se moc dlouho neudrželo a brzy bylo změněno na Sankt Petěrburg. Mikuláši II. se však toto jméno zdálo během 1. světové války znít příliš německy, a tak jej změnil na Petrograd. Po smrti Lenina roku 1924 se jméno města opět změnilo. G. Zinověv, vůdce Petěrburgských komunistů, navrhl město pojmenovat po báťuškovy Leninovi na Leningrad. V roce 1991 se nakonec obyvatelé v referendu rozhodli pro původní jméno a tak se 'Pitěr' opět jmenuje Sankt Petěrburg.

Zpět nahoru

Voda

V několika průvodcích jsem se dočetl, že voda z vodovodu je brána ze silně znečištěné Něvy a městské čističky vody ji nedokáží zbavit Lamblie Giardie a těžkých kovů jako olovo, rtuť a kadmium.

Lamblie

Lamblie je velmi velmi velmi nepříjemná bakterie proti které neexistuje prevence. Pokud jste ve městě na krátkou dobu, pak není problém kupovat si minerální vodu v obchodech v petláhvích (jsou i 6-ti litrové), nebo vodu převařit - 10 až 15 minut by mělo s přehledem stačit. To je však při delším pobytu hodně nepraktické. Naštěstí jsou za cca. 100,- ru k sehnání filtry na vodu proti mikrobům. Že jste se lamblií nakazili, poznáte jednoduše podle: akutního průjmu, žaludečních křečí, zvedání žaludku a 'nadměrné' plynatosti. Příznaky se mohou projevit i několik týdnů po infekci samotné! Je ale zbytečné považovat hned každý průjem či 'zaplyněný den' za Lamblii, může jít jen o běžnou reakci těla na výměnu Vaší střevní 'flóry a fauny', která Vás pak může opět čekat také po návratu domů. Pokud jste se Lamblií opravdu nakazili, doporučuje se k léčbě 200mg Metronidazolu 3x denně po 2 týdny, který je v Rusku prodáván pod názvem Trikapol (event. Flagyl) v 250mg tabletkách. (Nejsem lekař! Tyto informace mam pouze z průvodce).
Pozor: Rusové v Petěrburgu jsou proti této Lamblii údajně (?!) imunní! Takže pokud se Lamblie obáváte, tak na návštěvách u místních zřejmě budete muset poprosit, aby vodu na čaj víc povařili ... (průvodce jako Lonely Planet varují i před čištěním si zubů místní vodou - to je podle mně trochu paranoidní - sám jsem si mnohokrát udělal čaj z vody z kohoutku, kterou jsem předtím pouze přivedl k varu a zuby jsem si vždy čistil vodou z kohoutku a bez problémů. Jde o to, aby jste 'nepožili' těchto Lamblií více, než je únosná mez pro Vaše tělo. Otázkou zůstává, kde máte tuto mez právě Vy).

Těžké kovy

Těžké kovy: při krátkodobém pobytu si s nimi hlavu lámat nemusíte. Pokud však v Sankt Petěrburgu zůstáváte na delší dobu, je dobré vodu z kohoutku nechat den odstát (a potom nepít usazeniny na dně), eventuelně pořídit filtr, který vodu očistí nejen od bakteríí, ale také od težkých kovů. Dlouhodobější požívání těchto látek může vést ke kožním problémům a celkové apatii (soudě podle chování mnoha místních si Rusové odolnost proti těmto těžkým kovům - narozdíl od Lamblie - ještě nevybudovali).

Je však pravda, že hodně lidí na kolejích si vodu jak filtrovalo, tak následně ještě převářelo. Když jsem potom opakovaně v obchodech zaregistroval, že i Rusové si často kupují balenou vodu, tak jsem se na to zeptal mé učitelky ruštiny. Ta to okomentovala tak, že dnes si vodu kupuje čím dál více lidí, protože městské čističky vody nebyly od 70. let rekonstruovány a že už na tak silně znečistěnou vodu prostě nestačí.

Zpět nahoru

Počasí

Počasí je v Sankt Petěrburgu teplejší, než co se zdá napovídat jeho severní poloha. Průměrná teplota v lednu neklesne pod -10°C. Říká se, že druhá polovina zimy (únor, březen) zde bývá chladnější. V únoru jsem několikrát zaznamenal teplotu mezi -16°C a -20°C, ale vždy jen několik dnů. V zápětí nebyl problém, aby teplota poskočila až k nule. Je ale pravda, že Rusové tuto zimu považovali za teplou. Širokými prospekty města však silně profukuje vítr od moře, který dokáže skutečně pociťovanou teplotu srazit o další hromádku stupňů. Kamarádka z Omsku, kde mívají v zimě pravidelně -30 stupňů i méně to komentovala tak, že v Pitěru když je -20 tak je to podobné, jako když je v Omsku -30 či -35, protože na Sibiři kolem magistrály je suchý vzduch, zatímco v Pitěru u moře neustále vlhce fouká.

Léto je relativně chladné a začíná pozdě. Teplota se najednou začne zvedat koncem dubna a teplejší letní počasí je od června do srpna, kdy teploty obvykle přesahují 20°C.

Díky severní poloze Sankt Petěrburgu jsou v létě dlouhé dny a v zimě dlouhé noci. V době slunovratu bývá v letní festival Bílých nocí.

Zpět nahoru

Obyvatelstvo

Počet obyvatel Sankt Petěrburgu v roce 2000 byl 4,2 milióny. Petěrburg má nejnižší míru porodnosti v celém Rusku. Jeho obyvatelstvo sestává téměř výlučně z Rusů, mezi minoritami jsou zastoupeni především Židé, Ukrajinci, Bělorusové. Pro rok 2000 byl počet cizinců ze Západu (obchodníci a studenti) pobývajících v Petěrburgu odhadován na 20,000 lidí.

Zpět nahoru

Náboženství

Ruská federace uznává čtyři náboženství: Pravoslavné křesťanství, Judaismus, Islám a Buddhismus. Ostatní církve si musí žádat o oficiální registraci, aby mohly v RF působit.

Nejrozšířenější církví v RF je Ruské pravoslaví. Atmosféra, panující v pravoslavných kostelech, je odlišná od atmosféry v katolických a (zvláště) protestanských kostelech - vůně svíček a kadidel; bohoslužba se zdá trochu chaotická - všichni se řídí podle sebe. Hlavním pravoslavným svátem jsou Velikonoce (Pascha). Vánoce (Rožděstvo) jsou 7. ledna (pravoslavná církev stále používá juliánský kalendář).

Islám je v Rusku druhou nejrozšířenější vírou a stejně jako pravoslaví zažívá od 80. let růst. V Sankt Petěrburgu je jedna sunnitská mešita (Kronverkskij prospekt 7 - kousek od Petropavslovské pevnosti).

Judaismus. V Petěrburgu jsou dvě fungující synagogy a židovský hřbitov. Většina ruských Židů je asimilována ruskou společností a Judaismus vážně nepraktikuje. Mnoho ruských Židů emigrovalo do Izraele - v Rusku byl antisemitismus vždy hluboce zakořeněn a ani dnes není situace zcela v pořádku.

V Petěrburgu je také buddhistiský chrám (datsan) (Primorskyj prospekt 91). Zdejší buddhisté patří k proudu Gelugpa (žluté klobouky) tibetského buddhismu. V sovětských dobách zde byl entomologický institut, v roce 1991 město rozhodlo navrátit chrám buddhistiské komunitě (která je soustředěna v Burjatské republice).

Zpět nahoru

Hospodářství

Od krize v létě 1998 je ruská ekonomika na vzestupu. V roce 2000 vzrostly příjmy ruských domácností o 5%. Střední třída s příjmy mezi 500 a 15000 USD měsíčně se odhaduje na 7% obyvatel. Průměrný příjem v RF v roce 2000 přitom činil 40 USD (= cca. 1200 rublů = cca. 1200 korun) měsíčně.

Na jaře 2004 činil běžný mesíční plat prodavačky v Petěrburgu 5-6000 rublů, řidiče MHD 6-7000 rublů, konduktora v MHD 4500 rublů, přičemž jejich pracovní týden se rozhodně nevešel do 40 hodin týdně. V malých městech uvnitř Ruska byly platy poloviční.

Zpět nahoru