Trupky na cestách : Petrohrad (2004/6)

Home > Cestopisy > Petrohrad (2004/6)



Petrohrad... Sankt Petěrburg

V roce 2003 oslavil Petrohrad (Sankt Petěrburg) 300 leté výročí založení města ruským carem Petrem Velikým. Dějiny St. Petěrburgu - Petrohradu - Leningradu jsou velmi krátké, zato však velmi pohnuté. Do XX. století Petrohrad vstoupil jako hlavní město carského Ruska. Byl svědkem bolševické revoluce, ustavení totalitní vlády v Rusku a prošel několikaletou blokádou za II. světové války (Rusové říkají 'velká vlastenecká válka'). A od devadesátých let se Petrohrad, spolu s celým Ruskem, snaží trochu schizofrénně najít novou cestu ke světlým zítřkům včetně samotné představy, jak by tyto zítřky vlastně měly v Rusku vypadat.

Petrohrad - Sankt Petěrburg je považován za nejevropštější město v Rusku. To je bezesporu pravda. Platí však především pro Rusy samotné, pro středoevropana je i Petrohrad pořád mnohem více ruský než evropský. Krásné paláce, nábřeží, chrámy, parky i luxusní obchody v centru stále značně kontrastují s rozbitými silnicemi, drkotajícími tramvajemi a zuboženými paneláky v okrajových kvartálech Petěrburgu, třebaže se situace pomalu zlepšuje. Většinu lidových moudrostí o Rusku musíte již po několika dnech pobytu v Petrohradě přehodnotit, třebaže některé další se potvrdí. Na ulicích ruských měst se opilci a bovéři neválí o moc víc než po městech českých, nenechat se okrást v petrohradském metru není o nic složitější než v Praze, o běžných Rusech se většinou nedá říci, že by byli nějací chudí otrhanci a vcelku normálně se oblékají, i když ruská móda je ruská Móda (černá barva a kožené bundy).

Co najdete na této stránce?

Jednak je to jakýsi průvodce v kostce po samotném Petěrburgu. Dále několik článků o Petěrburgských "prigorodech", tzn. příměstích s paláci a parky (obvykle), případně jinými zajímavostmi. Na webu je také fotogalerie, vyprávění o dějinách města, jsou zde shromážděny některé praktické informace (MHD, ceny,...) a konečně místy úsměvné zápisky, které jsem si během stáže zpočátku vedl.
Pokusil jsem se během svého semestrálního pobytu v Petrohradě vytvořit o tomto městě web. Nakonec mi však pro tuto činnost zbylo ještě méně času, něž jsem si původně představoval (Rusko MÁ čím člověka strhnout), takže stránky jsou relativně stručné. Rozhodně se nejedná o žádného průvodce po petrohradských památkách či podobně. Pouze jsem se pokusil shromáždil základní informace o Petrohradu a něco informací spíše praktického rázu + zpočátku jsem se také snažil dělat pravidelné zápisky, což mi kupodivu vydrželo celý první měsíc. Mezi hromadou tlachání tam lze najít popisy některých byrokratických procedur, především na Petrohradské státní univerzitě.


Zpět nahoru