Trupky na cestách : Karelie (2004)


Přejít na hlavní text této stránky (přeskočit menu).


První den

V Kemu měla být turbaza, poskytující ubytování a organizující výlety na Solovky. Pokusy doptat se na ni (či alespoň kudy do centra) končily vždy stejně. Lidé se na nás ani nepodívali, jen za pochodu vyštěkli nebo zabreptali partizánskou odpověd 'něznáju' a trochu přidali do kroku... No, pak jsme ji našli a turbaza již nefunguje. Hned vedle přes silnici stojí hotel, ale noc pro cizince stála 700 rublů (pro Rusa 350).

Před nádražím je plácek, sloužící jako jakési pseudoautobusové nádraží. Odtud jezdí autobus číslo jedna (jiné číslo jsem ani neviděl) a maršrutky do Rabočeostrovsku a k portu, vzdálenému cca. 12 kilometrů. Cesta tam stojí klasicky 8 rublů. V Rabočeostrovsku je hned vedle portu (přístaviště), odkud mají jezdit korable na Solovky, 'Gostinica'. Cizince zde jedna noc příjde na 30 euro... Nicméně poradili nám, že vedle cerkve v jednom dvouetážovém (patrovém) domku občas nechávají přespat.

Došli jsme k cerkvi, dvoupatráků tam bylo několik (asi to byl ten propojený se samotnou cerkví), tak jsme se zeptali dědka, co si před domkem právě štípal dříví. Ten nás po chvíli pozval, ať přespíme u něj. Jmenoval se Vladimir a před dvěma měsíci mu utekla žena za jeho bývalým kamarádem ze školy (po 30 letech). Stále si stěžoval na spousty ochlastů všude okolo, ale večer si téměř automaticky řekl o 20 rublů na 250 gramů. Bylo na něm vidět, že pít nezačal před 2 měsíci, ale spíš před 30 léty (nejpozději). Trochu mě udivil, že brusinky nakládá jen do vody, ale nechutnaly špatně. Pohostili jsme ho batonem se sýrem a salámem (pak se v noci pohostil sám znovu) a on nás zase těstovninami s čímsi a čajem. Se Zuzkou se skoro vůbec nebavil, prý na ni ani nehleděl, když jí náhodou něco povídal. Patrně zanevřel na všechny ženy světa.

Vladimir až do dvou běhal po baráku, chrchlal, pil, halekal a poslouchal televizi (obraz mu nejel). Postel rachtala i při pohybu chlupem a v noci mi bylo nějak divně, dusno i zima zároveň...

Zpět nahoru