Trupky na cestách : Karelie (2004)


Přejít na hlavní text této stránky (přeskočit menu).


Čtvrtý den

Do 10-té ráno jsme museli vyklidit pokojík. Na recepci jsme se domluvili, že si tu do večera necháme bágle. A vydali jsme se, trolejbusem č. 1, kouknout se na město.

Na prospektu Lenina jsme nejprve podojili bankomat a hned na to vlezli na krytý rynek, kde jsme se bohatě nadlábli pirožků, zákusků apod. Potom prospektem dolů k Oněžskému jezeru. Na nábřeží stojí park kultury a oddechu. Trochu z něj ještě dýchaly zašlé časy 'reálného socialismu', kdy jeden druhému neměl co závidět a kdy měli všichni stějně málo. Byla to taková tichá a klidná zona, okolo které se dála současná, nesocialistická realita, kdy mají téměř všichni mnohem víc a kdy si to vesele navzájem závidí, protože vždy se najde nějaký soused, který má mnohem víc. A když ne, tak to bohatství aspoň vidí každý večer v televizi... Opodál je nákladní přístav. Bylo podmrakem a zima, tak jsme zapadli do jakéhosi kafe, nebo spíš cukrárny. Střídali se tam školáci, kteří si zřejmě trochu sladili cestu ze školy domů.

Hledali jsme nějakou veřejnou nebo hodně levnou báňu, ale našli jsme prdlajz, resp. několik malých saun, které se pronajímaly komplet.

A tak jsme se bezcílně poflakovali ulicemi, jak to ta dnešní mládež dělá. V podvečer jsme se ještě stavili do muzikálního divadla na absolventský koncert studentíků místní (asi) konzervatoře.

A pak číslem 1 pro bágly a zpět, přímo až na nádraží. Tam jsme koupili lístky do Staré Ladogy (bylo to jakési městečko nedaleko Ladogy, protože St. Ladogou trať nevede. Od vlaku se pak musí dojet autobusem. Ten odjíždí přímo od nádraží v tom městečku).

Na nádru v Petrozavodsku jsme si ještě dali vynikající grilované kuřátko...

Zpět nahoru